Něco z historie


Jak to vlastně všechno začalo?

V roce 1997 jsem natočil své první a zatím poslední autorské CD s názvem VĚTRNÝ HOLKY. Do té doby jsem hrál v několika hudebních seskupeních a různých, většinou náhodných (de)formacích, které vznikaly zcela spontánně a trvaly jen ten konkrétní víkend, nebo jen pár hodin někde v hospodě na vandru a které byly již předem určeny k zániku…..

 

Jednou, když jsem zase „trampoval“ v okolí „Ameriky“ u Karlštejna, potkal jsem Míru Fašánka. Měl přes rameno 12-strunnou kytaru a celkově vypadal jako muzikant, se kterým bych mohl něco zahrát. A tak se také stalo. S Mírou, který je vlastně základním kamenem kapely, jsem nejen začal jezdit na vandry a trávit i nějaký ten volný čas, ale z postupného brnkání a vytí se z naší hudební produkce, ze začátku většinou u táborových ohňů nebo „skrčeni“ někde v rohu restaurace, začaly linout melodie, které už opravdu začínaly připomínat známé písně zavedených písničkářů, folkových a country kapel. Také došlo k rozšíření repertoáru o něco z mé vlastní tvorby, protože to šlo asi nejlépe - ty písničky vlastně nikdo neznal a když někde nebyl přednes zcela dokonalý, bylo to maskováno tím, že to tak má vlastně být.

 

Postupem času, kdy byla zjištěna náročnost překřikování některých společensky unavených hostů restauračních zařízení, kde byly produkce více či méně pořádány, začalo pořizování různých „bedýnek“, kterým se při troše fantazie mohlo říkat komba, ale na zesílení našich srdcervoucích songů stačily.

 

Po několika letech usilovného tréninku v technice hry na kytaru a zpěvu se bohužel nepodařil náš původní záměr, stát se takovým českým Simonem & Garfunkelem, natož Palečkem & Janíkem. Navíc jsme (konečně) zjistili, že by to chtělo basu, která tvrdí, že muziku tvrdí.

 

V roce 2004 dáváme narychlo, nahonem nebo spíše nakvap dohromady kapelu, kterou pojmenujeme NAQAP, jejímž členem se stává další osoba, a to Miroslav Kaupa z Říčan u Prahy, který hraje na baskytaru a to takovým způsobem, že se náš původní víceméně country-folkový repertoár posunuje trošičku folk-pop-rockově, což nám zase tak nevadí a nakonec to vítají i naši posluchači, při již dost častých koncertech většinou v naší „domovské“ hospůdce a vinárně U Anežky v Říčanech u Prahy. Vzhledem k tomu, že skoro všude, kde jsme hráli ,uváděli v propagačních letácích, většinou tedy formou venkovní „hospodské“ cedule, že: „dnes večer hraje k poslechu živá hudba…. „ jsme se „naštvali“ a přejmenovali kapelu NAQAP na ŽIVÁ HUDBA - od té doby jsme hráli v ČR současně na "několika místech nejednou", protože jak jistě tušíte, je poměrně dost restaurací, klubů, hospod, náleven, country saloonů, které inzerují že dnes, zítra nebo tak nějak…. k tanci a poslechu hraje živá hudba….No byl to pěknej fofr! Ale zase vážně…

 

Asi po čtyřech měsících se tak trošku projevila ponorková nemoc a z kapely odchází Mirek Fašánek. Dohodli jsme se, že si chvilku od sebe odpočineme. No vzal si prostě jen takovou malinkatou uměleckou dovolenou.  

 

Vzápětí do kapely přichází zpěvačka a flétnistka Iveta Pavuková. Naše produkce opět dostává zcela nový rozměr. Nacvičené vokály, flétna s kytarou a basou znějí skvěle a téměř kultovní se stává písnička Zvonky štěstí, kterou s lehkým nádechem parodie na závěr našich produkcí zařazujeme. Navíc v kapele ŽIVÁ HUDBA občas hostuje skvělý umělec ve „řvaní“ Tomáš Hřivnáč z Říčan, který je zároveň známý svým famózním bubnováním. Nepotřebuje k tomu celou soustavu bubnů, činelů a dalších „mlátítek a bouchátek“. Vystačí mu dva bubínky+dvě ruce a to, co předvede, je neskutečně silným zážitkem.

 

Naše vystupování nejen v restauracích, ale i svatbách a podobných akcích nás začalo vyčerpávat a když se k tomu přičtou pracovní povinnosti a již známá ponorková nemoc, kapelu jsme rozpustili a dali si malinkatou uměleckou dovolenou - tentokrát všichni.

 

V srpnu 2006 se „vrací“ z dovolené Miroslav Fašánek a po mých neúspěšných pokusech obnovit hraní a propojit původní sestavu ŽIVÉ HUDBY včetně zpěvačky a basáka, odpovídám na inzerát v internetové „hudební seznamce“ a druhý den již z Mírou jedeme do Buštěhradu za naším novým basákem Tomášem Mahovským, se kterým si padneme okamžitě do oka. Tomáš se v některých svých dřívějších projektech (The Strain, Best moments, Veget) podobnou hudbou zabýval, takže mu tento styl není cizí.

 

Také vzniká náš nový název kapely a z původní „ŽIVÁ HUDBA“ vzniká zcela nová a to pod staronovým názvem „ŽIVÁ HUdBA“ s dovětkem HUDEBNÍ VŠEHOCHUŤ, protože se opět posunujeme v repertoáru více k pop-rocku a folk-country písničky již dávno netvoří plných  95 %  produkce, tak jak tomu bylo dříve. Ale žádné elektrické kytary! Jen příjemná akustická hudba, která baví nás a které věříme, že pobaví i Vás.  

 

Konec roku je vždy ve znamení změn - a to nejen v letopočtu.

 

Od začátku roku 2007 hrajeme v nové sestavě.

 

Míra Fašánek opět odchází na uměleckou dovolenou, tentokrát asi napořád (alespoň v sestavě ŽIVÁ HUdBA). Tímto bychom Mírovi rádi poděkovali za všechny společně strávené chvíle (nejen) při našich oficiálních i neoficiálních koncertech a bude nám potěšením, když si s námi někdy zahraje jako host. Přejeme mu v životě co nejméně prasklých strun a vždy dobře naladěnou kytaru.

 

Novým členem ŽIVÉ HUdBY se stává znovu Míra, ale tentokrát Míra Švec. Jsme přesvědčení, že se jehly (tedy kytary) chopí s velkou invencí a přispěje k vyzdobení dosavadního kabátu ŽIVÉ HUdBY. Vypadá to na pěknej frak, protože Míra Švec je muzikant k pohledání, to je hotová věc - fakt - máte se na co těšit.

 

ŽIVÁ HUBA - PO KLIKNUTÍ SE DOSTANETE NA PŮVODNÍ WEB ŽIVÉ HUBY

 

Dne 7.4.2007 na Velikonoční zábavě v Suchdolské besedě jsme při valně nevalné hromadě jednohlasně, jednomyslně, jednotně, jednotlivě i společně a navíc bez velkých emocí, taktizování a usilovného lobování a politických tlaků nepolitických zájmových skupin odsouhlasili, že naše MUZIKÁLNÍ deFORMACE s dosavadním názvem ŽIVÁ HUdBA vypustí ze svého názvu již přežité a v dnešní době naprosto zbytečné a nemoderní písmeno „d“ , takže název kapely se stává v tuto chvíli zcela nadčasovým a progresivním. Tímto se z nás stala zcela nefalšovaná a plnohodnotná ŽIVÁ HUBA !!!

 

1.8.2008  PERSONÁLNÍ ZMĚNY V ŽIVÉ HUBĚ!!!

 

Po úspěšně odehraném TURNÉ SLOVENSKO - MORAVA ČERVENEC 2008, nastávají opět personální změny. A to změny sice zásadní, nikoliv tragické.

 

Po odehraných cca 80 koncertech odchází z kapely basák Tomáš i kytarista Míra. Nejen Beatles měli svojí ponorku! Tak to v kapelách už bohužel někdy chodí.

 

Pánové, hraní s Vámi mi dalo opravdu mnoho! Budu na ty krásné chvíle vzpomínat a jsem rád, že jsem je mohl strávit právě s Vámi. Děkuji.

 

Po velmi dlouhé umělecké dovolené se vrací do kapely ŽIVÁ HUBA zpěvačka a flétnistka Iveta Pavuková, která se na této „dovolené“ rozhodně nenudila, protože si zazpívala a zahrála v několika zajímavých hudebních seskupeních. Zmíním její poslední působení v kapele Knezaplacení a také spolupráci této kapely s Ivanem Hlasem a Jitkou Vrbovou.

 

Novým basákem kapely ŽIVÁ HUBA se stává Vašek Čuřín, t.č. pedagog hudební výchovy, který působil v country kapele VOVOUS  nebo STARÝ KONĚ.

 

 

Rok 2009 nový kytarista!

 

Začátek roku 2009 je opět ve znamení změn. Po odchodu zpěvačky přichází do ŽIVÉ HUBY kytarista Jirka Tůma se svojí démonickou elektrickou kytarou a zásadně mění celkový zvuk kapely.

 

A aby toho nebylo „málo“ tak odchází i basák Vašek Čuřín, který se vrací do původní sestavy skupiny STARÝ KONĚ a to především z důvodů časové tísně. Každopádně cca 50 akcí do roka s ŽIVOU HUBOU je na něj asi opravdu moc. Od té doby si s námi zahrálo několik basáků (záložka odehrané akce) a zatím se jako další nestále stálý a občas zaskakující člen kapely jeví Pavel Schulz , který bravurně ovládá nejen svojí basovou kytaru, ale i svůj hlas.

 

Rok 2010 opět nový kytarista a konečně stálý basák.

 

Koncem roku 2009 se opět opravdu dějí věci, které se ale daly očekávat. Kapelu opouští kytarista Jirka Tůma. Přichází nový kytarista, fajn kluk s kultivovaným projevem a to Jiří Mládek. Zároveň s ním i basový kytarista Pavel Schulz, který s námi pravidelně zaskakoval již v minulém roce a spolupráce s ním skvěle funguje.

 

Zdá se, že pravidelné prázdninové turné, které i letos ŽIVÁ HUBA absolvovala, je takovou zátěžovou zkouškou odolnosti. Takže: tentokrát odchází basák. Pavle děkuji za spolupráci.

 

V září 2010 přichází na krátkodobý záskok Petr Klementis s příslibem hraní do té doby, než seženu basáka na stálo. Petr si s námi párkrát zahrál již vloni. Už se moc těšíme. Petr je totiž basový virtuóz - přijďte se sami přesvědčit.

 

Rok 2011 Basový kytarista Petr Klementis se začal naplno věnovat svým hudebním projektům, které ho natolik pohltily, že na ŽIVOU HUBU už mu nějak nebude zbývat čas. Tím pádem jeho krátkodobý záskok v kapele končí. Petře děkujeme.

 

Září 2011 Kamarád a pohodář Honza Hlaváč, se kterým ŽIVÁ HUBA spolupracovala mnohokrát již v minulosti, se stává pravidelným hostem na některých, především větších akcích. Honza je fajn chlap a kamarád, na kterého se můžeme spolehnout. Svým přístupem, životním nadhledem a vyzrálostí přináší do kapely klídek a pohodu. Mimo jiné, Honza je i mistrem zvuku a tak se taktéž po této stránce „stará“ o legendární dámskou skupinu: STAŘENKY (dříve Schovanky)!